Вересень 2018 - Семінар DemoUkrainaDH в Полтаві
Загрози для сектора централізованого теплопостачання, але також нові можливості

Близько 100 представників теплопостачальних підприємств, міських й обласних органів влади та інших стейкхолдерів українського сектора Opening seminar webцентралізованого опалення взяли участь у семінарі DemoUkrainaDH, який відбувся в Полтавському бізнес-центрі «Сучасний дім»  19 вересня 2018 року.

Протягом першої частини програми представники теплопостачальних підприємств Тернополя, Чернівців, Миргорода, Кам’янця-Подільського та Полтави поділилися досвідом впровадження  проектів DemoUkrainaDH в своїх містах, де демонстраційні проекти впроваджуються або вже виконані. 

Семінар відкрив Заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації
пан Олег Пругло (другий праворуч)

Майбутнє централізованого теплопостачання під загрозою?
Існує негайна потреба у модернізації та реформуванні сектора українського централізованого теплопостачання і одним із ключових елементів є підтримка належного стану систем опалення. Тому проекти й ініціативи, що відкривають шлях для інвестицій у системи теплопостачання надзвичайно важливі і вітаються. У той же час виникають перешкоди модернізації систем, здебільшого інституційного характеру. Одним з типових прикладів таких перешкод є питання права 

власності на індивідуальні теплові пункти (ІТП). ІТП вважаються ключовим компонентом  створення енергоефективних систем централізованого теплопостачання і у той же час вони здебільшого встановлюються у підвалах житлових  будинків якими володіють Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків або інші сторони. Були обговорені шляхи розділення відповідальності за обслуговування та експлуатацію ІТП. 

Ще одною темою обговорення була нещодавно прийнята урядом Концепція реалізації державної політики у сфері теплопостачання (травень 2018). Переваги централізованого теплопостачання безсумнівні: централізоване забезпечення постачання теплової енергії пропонує шляхи економії енергії, скорочення викидів парникових газів та гнучкість у виборі палива (використання відновлюваних джерел та збросного тепла). Ці переваги разом із вже існуючою інфраструктурою роблять центральне теплозабезпечення найкращим варіантом опалення для густонаселених територій України. Дискусія з цього питання виявила, що невідомо, чи урядова Концепція враховує ці переваги в достатньому ступені порівняно з іншими варіантами опалення, такими як електричне опалення та індивідуальні газові котли у квартирах. Зараз, принаймні, базуючись на непрозорих та економічно необґрунтованих рішеннях, міста часто обирають інші моделі виробництва та постачання тепла (наприклад, індивідуальне опалення з використанням електричних бойлерів), що відповідно до загальної думки експертів присутніх на семінарі - ненадійна та ризикована пригода з невпевненим майбутнім.

Нові фінансові можливості для модернізації систем централізованого теплопостачання
Audience semiar webПісля виступу Андерса Лунда, менеджера Фонду E5P, який окреслив умови при яких міжнародні донори готові фінансувати проекти в сфері централізованого опалення в Україні, Ронні Нільссон,  старший радник НЕФКО, коротко презентував нову фінансову програму створену для модернізації централізованого теплопостачання, яка фінансуватиметься урядом Швеції та НЕФКО.  В той час як поточна програма DemoUkrainaDH фокусується на невеликих демонстраційних проектах, які вже показали як можна досягти значної економії при виробництві, розподіленні та споживанні теплової енергії й води, нова програма призначена для реалізації більших проектів, що дійсно продемонструють абсолютно нові підходи для теплопостачальних підприємств та українського сектора централізованого опалення в цілому. 

 

 

Ряд презентацій зроблених на семінарі можна знайти у розділі «Завантаження» нашого веб-сайту.