Opening Seminar May 2017 webВ першому регіональному семінарі програми DemoUkrainaDH «Отриманий досвід», який відбувся 31 травня у міській раді Кам’янця-Подільського, взяли участь більш ніж 100 представників обласних та міських органів влади, теплопостачальних підприємств та інших зацікавлених сторін українського сектору централізованого опалення. На семінарі була надана інформація про фінансовані в рамках програми проекти, як завершені, так і ті, що впроваджуються, а також були обговорені проблеми українського централізованого теплопостачання.

Представники підприємств, які впровадили проекти, розповіли про позитивні результати проектів, і не тільки про кращу експлуатацію або економію енергії, але також про вплив проекту на загальну діяльність підприємства. Значна увага в дискусіях також була приділена обговоренню наявних інституційних перешкод, з якими стикаються та яким намагаються протистояти теплопостачальні підприємства.

Отримуємо досвід демонстраційних проектів DemoUkrainaDH та навчаємося
Семінар був організований спільно із Міжгалузевою Асоціацією «Укртеплокомуненерго» та призначений для теплопостачальних підприємств і зацікавлених сторін західної частини України. Аналогічний семінар для Східної України планується провести восени. Семінари мають на меті обмін досвідом щодо розробки та впровадження демонстраційних проектів DemoUkrainaDH в контексті українського централізованого теплопостачання.

На ранковій сесії семінару теплопостачальні підприємства міст Кам’янець-Подільський, Вінниця, Житомир, Івано-Франківськ, Чернівці та Тернопіль, які впровадили або впроваджують проекти DemoUkrainaDH, поділилися своїм досвідом. Вони висвітлили широкий спектр питань, таких, як вплив проекту на експлуатаційні результати, реакція споживачів на проект та рівень задоволеності споживачів, досвід проведення тендерів відповідно до міжнародних процедур закупівель, проблеми, які виникали протягом впровадження проектів. Серед найважливіших спостережень – підвищення задоволення споживачів, особливо у відношенні якості гарячого водопостачання, та висока оцінка технічної допомоги.

Проблеми українського сектору централізованого теплопостачання
Зробіть простіше і зекономте гроші!
Друга частина семінару біла присвячена проблемам українського сектору централізованого теплопостачання. Ніколай Жечков з компанії DalsiaBrunata розповів про досвід постачальників, звернувши особливу увагу на те, що чинні українські будівельні норми не відповідають сучасним технологіям. Він закликав використовувати простіші конструкції та схеми, які зараз в Україні занадто ускладнені, і запропонував декілька інших заходів, таких, як, заміна сталевих трубопроводів поліпропіленовими, зменшення кількості клапанів, використання стандартних схем та компонентів, тощо, які надзвичайно скоротять витрати теплопостачальних підприємств.

З’єднайте зусилля та навчайтеся один в одного!
Петер Даннбрінг, консультант з управління проектами, який безпосередньо веде багато проектів DemoUkrainaDH, також звернувся до проблем українських теплопостачальних підприємств. Він підкреслив важливість оптимізації обладнання, застосування правильних розмірів обладнання та компонентів, і продемонстрував, як підвищується ефективність коли розміри не завищені. Він рекомендував теплопостачальним підприємствам обирати яксне обладнання, а не найдешевше, яке, як правило, має низьку якість. Наприклад, строк служби трубопроводів повинен бути 50 років і вони не повинні потребувати ремонту через 5 років. Він відзначив, що чинні в Україні будівельні норми перешкоджають модернізації систем централізованого опалення і закликав теплопостачальні підприємства об’єднати зусилля та побудувати власну базу знань, провести власні тестові сценарії, дозволити собі зробити помилки та навчитися з тих помилок, а також поділитися інформацією про проведені тести. Він наголосив, що сучасні європейські норми є набагато менш детальними ніж в Україні і містять лише найбільш суттєві вимоги для забезпечення безпеки та надійності. На практиці, виходячи з цих вимог, теплопостачальні компанії самі розробляють рекомендації та специфікації. Найчастіше це відбувається у співпраці між виробниками, постачальниками та теплопостачальними компаніями.

Рішення, ідеї та можливості для майбутнього
Шведська практика
Андерс Оттоссон, представник шведської компанії централізованого опалення Öresundskraft, відкрив заключну частину семінару презентацією про Шведську Асоціацію централізованого теплопостачання, яка з 2016р. носить назву Sweden Energy. Він розповів як за 60 років діяльності асоціація стала головною організацією в централізованому опаленні та об’єднала в співпраці 400 компаній-членів, які займаються виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, охолодження та електроенергії. Діяльність асоціації фінансується членськими внесками та охоплює технічні, політичні, законодавчі, екологічні питання, енергоринок, інформаційні кампанії. Асоціація утворила робочі групи, в яких спеціалісти компаній-членів та представники постачальних компаній співпрацюють для розробки технічних рекомендацій для, наприклад, когенераційних установок, розподільчих мереж, індивідуальних теплових пунктів, проведення вимірювань, а також займаються діяльністю із стандартизації та сертифікації. Ключова діяльність асоціації полягає у дослідницькій діяльності, проведенні навчання та забезпеченні систематичного обміну досвідом. Коротко кажучи, Sweden Energy надає своїм членам рекомендації, забезпечує навчання та мережу для обміну професійним досвідом, політичні огляди з можливістю впливу на політику, бізнес-інформацію, результати досліджень, огляд тенденцій та їх аналіз. Дискусія після цієї презентації показала, що деякі аспекти діяльності асоціації Swedish Energy можуть надихнути співпрацю між українською асоціацією та теплопостачальними підприємствами, але, як відзначив Арсентій Блащук, президент Міжгалузевої Асоціації «Укртеплокомуненерго», загальне інституційне поле, в якому здійснює свою діяльність українська асоціація, не дає можливості працювати так само.

Скорочення споживання в Україні викопного палива
Роман Марецький, представник Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України розповів про всі сучасні нормативні документи та кредитні схеми, які створені для заохочення населення, ОСББ та компаній вживати енергозберігаючі заходи та використовувати альтернативні джерела енергії.

В останній презентації Ронні Нільссон (НЕФКО) проінформував про плани НЕФКО щодо створення нових кредитних схем для фінансування проектів схожих на проекти програми DemoUkrainaDH, але більших за масштабом. Однак, потенційні проектні ідеї мають відповідати певним критеріям, яких сьогодні важко досягти в Україні. З цієї причини розробка нових прийнятних кредитних схем потребує часу, але, як відзначив Ронні Нільссон на завершення своєї презентації, НЕФКО продовжуватиме надавати можливості для розвитку централізованого теплопостачання в Україні.

Презентації, зроблені на семінарі, можна знайти у папці Семінар «Отриманий досвід», травень 2107р., у розділі Завантаження на веб-сайті програми DemoUkrainaDH www.demo-dh.org.ua