Отримуємо досвід демонстраційних проектів DemoUkrainaDH та навчаємося
Друга частина семінару біла присвячена проблемам українського сектору централізованого теплопостачання. Ніколай Жечков з компанії DalsiaBrunata розповів про досвід постачальників, звернувши особливу увагу на те, що чинні українські будівельні норми не відповідають сучасним технологіям. Він закликав використовувати простіші конструкції та схеми, які зараз в Україні занадто ускладнені, і запропонував декілька інших заходів, таких, як, заміна сталевих трубопроводів поліпропіленовими, зменшення кількості клапанів, використання стандартних схем та компонентів, тощо, які надзвичайно скоротять витрати теплопостачальних підприємств.
З’єднайте зусилля та навчайтеся один в одного!
Петер Даннбрінг, консультант з управління проектами, який безпосередньо веде багато проектів DemoUkrainaDH, також звернувся до проблем українських теплопостачальних підприємств. Він підкреслив важливість оптимізації обладнання, застосування правильних розмірів обладнання та компонентів, і продемонстрував, як підвищується ефективність коли розміри не завищені. Він рекомендував теплопостачальним підприємствам обирати яксне обладнання, а не найдешевше, яке, як правило, має низьку якість. Наприклад, строк служби трубопроводів повинен бути 50 років і вони не повинні потребувати ремонту через 5 років. Він відзначив, що чинні в Україні будівельні норми перешкоджають модернізації систем централізованого опалення і закликав теплопостачальні підприємства об’єднати зусилля та побудувати власну базу знань, провести власні тестові сценарії, дозволити собі зробити помилки та навчитися з тих помилок, а також поділитися інформацією про проведені тести. Він наголосив, що сучасні європейські норми є набагато менш детальними ніж в Україні і містять лише найбільш суттєві вимоги для забезпечення безпеки та надійності. На практиці, виходячи з цих вимог, теплопостачальні компанії самі розробляють рекомендації та специфікації. Найчастіше це відбувається у співпраці між виробниками, постачальниками та теплопостачальними компаніями.
Рішення, ідеї та можливості для майбутнього
Шведська практика
Андерс Оттоссон, представник шведської компанії централізованого опалення Öresundskraft, відкрив заключну частину семінару презентацією про Шведську Асоціацію централізованого теплопостачання, яка з 2016р. носить назву Sweden Energy. Він розповів як за 60 років діяльності асоціація стала головною організацією в централізованому опаленні та об’єднала в співпраці 400 компаній-членів, які займаються виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, охолодження та електроенергії. Діяльність асоціації фінансується членськими внесками та охоплює технічні, політичні, законодавчі, екологічні питання, енергоринок, інформаційні кампанії. Асоціація утворила робочі групи, в яких спеціалісти компаній-членів та представники постачальних компаній співпрацюють для розробки технічних рекомендацій для, наприклад, когенераційних установок, розподільчих мереж, індивідуальних теплових пунктів, проведення вимірювань, а також займаються діяльністю із стандартизації та сертифікації. Ключова діяльність асоціації полягає у дослідницькій діяльності, проведенні навчання та забезпеченні систематичного обміну досвідом. Коротко кажучи, Sweden Energy надає своїм членам рекомендації, забезпечує навчання та мережу для обміну професійним досвідом, політичні огляди з можливістю впливу на політику, бізнес-інформацію, результати досліджень, огляд тенденцій та їх аналіз. Дискусія після цієї презентації показала, що деякі аспекти діяльності асоціації Swedish Energy можуть надихнути співпрацю між українською асоціацією та теплопостачальними підприємствами, але, як відзначив Арсентій Блащук, президент Міжгалузевої Асоціації «Укртеплокомуненерго», загальне інституційне поле, в якому здійснює свою діяльність українська асоціація, не дає можливості працювати так само.
Скорочення споживання в Україні викопного палива
Роман Марецький, представник Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України розповів про всі сучасні нормативні документи та кредитні схеми, які створені для заохочення населення, ОСББ та компаній вживати енергозберігаючі заходи та використовувати альтернативні джерела енергії.
В останній презентації Ронні Нільссон (НЕФКО) проінформував про плани НЕФКО щодо створення нових кредитних схем для фінансування проектів схожих на проекти програми DemoUkrainaDH, але більших за масштабом. Однак, потенційні проектні ідеї мають відповідати певним критеріям, яких сьогодні важко досягти в Україні. З цієї причини розробка нових прийнятних кредитних схем потребує часу, але, як відзначив Ронні Нільссон на завершення своєї презентації, НЕФКО продовжуватиме надавати можливості для розвитку централізованого теплопостачання в Україні.
Презентації, зроблені на семінарі, можна знайти у папці Семінар «Отриманий досвід», травень 2107р., у розділі Завантаження на веб-сайті програми DemoUkrainaDH demo-dh.org.ua.
травень 2017р.
Програма DemoUkrainaDH має однозначну мету - продемонструвати в контексті українського централізованого опалення сучасні та енергоефективні технології та принципи проектування в сфері теплопостачання, виходячи з досвіду Скандинавських країн.
Для досягнення цієї мети від постачальників труб вимагається надання додаткових послуг, щоб забезпечити відповідність принципам проектування та технологічним вимогам протягом впровадження демонстраційних проектів. Ці послуги, «легкі компоненти» проекту, включають проведення тренінгів та нагляд протягом монтажних робіт.
Для перевірки досвіду та професіоналізму постачальників була проведена попередня кваліфікація серед постачальників, що випускають повний спектр продукції, в тому числі двотрубні системи, і їхня продукція сертифікована Європейською Асоціацією централізованого опалення (Euroheat). Постачальники, які пройшли попередню кваліфікацію це компанії Logstor A/S (Данія), SIA Poliurs (Латвія) та Brugg AG (Німеччина).
В українському секторі централізованого опалення може бути ініційовано більше енергоефективних демонстраційних проектів
В грудні 2013 року програма DemoUkrainaDH оголосила другий тур конкурсу і з того часу отримала ряд заявок на розробку і впровадження демонстраційних проектів в секторі централізованого опалення. Можливість взяти участь в програмі все ще залишається. До початку травня 2014 року на основі поданих заявок будуть обрані додаткові проектні партнери, якими можуть бути тільки державні теплопостачальні підприємства України. Вся необхідна потенційним заявникам інформація розміщена на веб-сайті програми DemoUkrainaDH (demo-dh.org.ua).
Економія енергії
Проекти Вінниці та Житомира включають встановлення індивідуальних теплових пунктів, теплових насосів та нових конденсаційних котлів. Крім цього, для мінімізації втрат тепла, теплопроводи централізованого опалення будуть замінені новими попередньо ізольованими трубами. Завдяки зменшенню споживання теплової енергії міста економитимуть майже 700 000 кубометрів газу щорічно, що відповідає економії 312 000 євро у рік. Викиди вуглекислого газу скоротяться, за оцінкою, на 1 200 тон у рік. “Нам дуже приємно, що проекти в містах Вінниці і Житомирі рухаються вперед, і ми сподіваємося, що це надихне інші міста слідувати їхньому прикладу" - каже старший радник НЕФКО Йохан Віллерт.
В кінці серпня 2013р. Інвестиційним комітетом НЕФКО було схвалено фінансування демонстраційних проектів в містах Донецьку, Кам'янець-Подільському, Олександрії, Івано-Франківську, Сєвєродонецьку та Полтаві. Проекти в містах Житомир та Вінниця отримали схвалення ще в кінці 2012 року. Сім демонстраційних проектів з десяти готові вступити до етапу впровадження. Всі проекти будуть виконані до початку опалювального сезону (жовтень) 2014р.
Модернізація систем централізованого опалення: значна економія газу завдяки зменшенню втрат тепла та переходу до систем керованих попитом
Всі демонстраційні проекти спрямовані на зменшення втрат теплової енергії та перехід до керованої попитом діяльності, коли постачання тепла відповідає потребі споживачів. Проекти включають заходи з виведення з експлуатації центральних теплових пунктів і чотирьох-трубних систем, віддаючи перевагу індивідуальним тепловим пунктам і двотрубним системам з контролем температури теплоносія відповідно до погодних умов та підготовкою гарячої води на будинковому рівні. Очікувана економія газу після впровадження семи демонстраційних проектів сягатиме близько чотирьох мільйонів кубометрів за рік. Більше інформації про демонстраційні проекти можна знайти на demo-dh.org.ua в розділі Міста реалізації демо-проектів.
Сьогодні перші з обраних десяти проектів вступають у фазу впровадження. Вінниця -одне з міст, в яких діяльність з підготовки демонстраційного проекту досягла найбільшого прогресу. Ми взяли інтерв'ю у Олега Пізняка, генерального директора "Вінницяміськтеплоенерго" та Василя Броварника, директора департаменту міського господарства Вінницької міської ради, щоб дізнатися про досвід, якого вони здобули у зв'язку з участю в програмі DemoUkrainaDH. День проведення інтерв'ю виявився важливою віхою, саме сьогодні міська рада має затвердити проект, запропонований для впровадження в рамках DemoUkrainaDH. Пан Пізняк та пан Броварник впевнені, що проект буде затверджений. До цього часу вся проектна діяльність відбувається за планом.
Детальніше...
Група впровадження проекту "Вінницяміськтеплоенерго" та Консультант з управління
проектами обговорюють наступні кроки - етап реалізації проекту (січень 2013)
Червень 2012. За результатами тендеру компанія ǺF-Industry AB із Швеції була обрана Консультантом з управління проектами (КУП) програми DemoUkrainaDH. КУП надасть проектним партнерам технічну допомогу з метою перетворити їхні проектні ідеї в обґрунтовані демонстраційні проекти, які відповідають проектним критеріям DemoUkrainaDH. Сьогодні проектними партнерами DemoUkrainaDH є теплопостачальні підприємства з Донецька, Івано-Франківська, Вінниці, Житомира, Кам'янець-Подільського, Києва та Олександрії.
Команда основних і допоміжних експертів ǺF-Industry допоможе проектним партнерам підготувати та впровадити їхні проекти. Щоб дізнатися більше про ǺF-Industry AB відвідайте www.afconsult.com.
21 травня 2012р. Комітет з оцінки та моніторингу фінансової програми DemoUkrainaDH визначив ще три теплопостачальні підприємства, які розроблятимуть та впроваджуватимуть енергоефективні демонстраційні проекти.
Детальніше...29 березня 2012р. відбулося засідання Комітету з оцінки та моніторингу (КОМ) фінансової Програми DemoUkrainaDH, на якому для розробки та впровадження демонстраційних проектів були обрані чотири теплопостачальні підприємства. Переможці першого відбіркового туру Програми DemoUkrainaDH - міста Донецьк, Івано-Франківськ, Житомир та Вінниця.
Детальніше...Після підготовчого періоду, проведеного НЕФКО, Sida та Міністерством регіонального розвитку, будівництва
Детальніше...